Çin’de yeni yıl coşkusu sürüyor

Bugün, Ejderha Yılı’nın 3. günü. Çin genelinde vatandaşlar Bahar Bayramı’nı coşkuyla kutlamaya devam ediyor. Cadde ve sokaklar, evler ve binalar, kırmızı fener, kırmızı Çin Düğmesi, kesme kağıt, çiçek saksıları, kırmızı ve sarı renkli Çince kaligrafi eserleri ve süs amaçlı kullanılan sahte havai fişekleri gibi geleneksel süs eşyasıyla süsleniyor. Bunlar, Çinlilerin mutluluk ve huzur dileğini yansıtıyor. Akşam olduğunda cadde ve sokaklar ışıklandırılıyor.

Çin’de yeni yıl coşkusu sürüyor

Bugün, Ejderha Yılı’nın 3. günü. Çin genelinde vatandaşlar Bahar Bayramı’nı coşkuyla kutlamaya devam ediyor. Cadde ve sokaklar, evler ve binalar, kırmızı fener, kırmızı Çin Düğmesi, kesme kağıt, çiçek saksıları, kırmızı ve sarı renkli Çince kaligrafi eserleri ve süs amaçlı kullanılan sahte havai fişekleri gibi geleneksel süs eşyasıyla süsleniyor. Bunlar, Çinlilerin mutluluk ve huzur dileğini yansıtıyor. Akşam olduğunda cadde ve sokaklar ışıklandırılıyor.

Ejderha, Çin Ay Takvimi’ne göre 12 hayvanla temsil edilen burçlardan 5’incisidir. Ejderhanın 12 burç arasına girmesiyle ilgili bir efsane vardır.

Ejderha Yılı’nın kaynağı

Eski çağlarda ejderhanın boynuzu yokmuş ve eski zamanlarda ejderha yerde yaşıyormuş. Güçlü bir beden yapısına sahip, uçabilen ve yüzebilen ejderha, 12 burç arasına dahil edilmek, ayrıca kaplanın yerini alarak hayvanların kralı olmak istemiş. Bu nedenle ejderha ve kaplan arasında kavga çıkmış, ancak kimin daha üstün olduğu belli değilmiş. Sonunda gökteki en büyük tanrı olan Yudi, ejderha ve kaplanı Gök Sarayı’na çağırmış. Gök Sarayı’na hareket etmeden önce ejderha, kendisinin iri yapılı olmasına rağmen, kaplan gibi etkileyici olmadığı için Yudi tarafından küçümsenebileceği ve burçlar arasına giremeyeceği endişesine kapılmış. O zaman ejderhanın takipçisi olan kırkayak ona bir teklif sunmuş: “Horozun güzel bir çift boynuzu vardır, ondan ödünç alıp takarsanız çok etkileyici olursunuz.” Buna çok sevinen ejderha, kırkayakla birlikte horozun yanına gitmiş.

Horoz ise iki boynuzunu vermeye razı değilmiş, ejderha onu ikna etmek için göğe bakarak yemin etmiş: “Eğer sana geri vermesem, dünyaya dönünce hemen ölürüm.” Kırkayak da onu desteklemiş: “Eğer ejderha sana boynuzlarını geri vermezse, beni de yutabilirsin.” Böylelikle, horoz iki boynuzunu ejderhaya ödünç vermiş.

Ejderha ve kaplan Gök Sarayı’na gelmiş. İkisinin de etkileyici olduğunu görünce Yudi, ikisini de hayvanların kralı olarak ilan etmiş, kaplan karadaki hayvanların kralı, ejderha ise sulardaki canlıların kralı olmuş. Ejderha da burç hayvanlarının arasına katılmış ancak sırası kaplanın arkasındaymış. Ejderha ve kaplan mutlu şekilde dünyaya dönmüş. Ejderha, eğer bir çift boynuzu horoza geri verirse, sulardaki canlıların sözlerini dinlemeyeceği kaygısıyla geri vermeme kararı almış, sulara dalmış ve bir daha karaya çıkmamış.

Horoz ejderha ve kırkayağa çok kızmış ve kızgınlıktan yüzü kızarmış, bundan sonra kırkayak kayalıkların aralarına saklamayı tercih etmiş, kırkayak kendini gösterince horoz mutlaka onu yermiş ve bağırırmış: “Ejderha, boynuzlarımı geri ver!”

12 burç arasında yer alan, ancak dünyada bulunmayan bir hayvan olan ejderhaya, Çinliler hem saygı gösteriyor hem de ondan korkuyor, yani özel bir çeşit duygu besliyor. Ejderha diğer tüm hayvanlardan daha yüksek bir konuma sahiptir. Çinlilerin gözlerinde ejderha hem rüzgar ve yağmuru çağırabilen, hem bulut ve sisler üzerinde uçabilen kutsal bir hayvandır. Tarihte her imparator, kendini gerçek ejderhanın oğlu ve halk ise kendilerini ejderhanın torunları olarak görüyor. İnsanlar, kendi hayal gücünü kullanarak ejderhaya gizemli ve ulvi olma gibi özellikleri kazandırıyor ve ejderhanın hem hayvanların vahşiliği, insanın anlama gücü ve tanrıların zekâsına sahip olduğunu savunuyor. Tarihte ejderhayla ilgili çok sayıda efsane yaratıldı ve halkın ve bilginlerin içeriği zenginleştirmesiyle bunlar daha etkileyici hale geldi. İnsanların ejderhaya saygı psikolojisi bir çeşit tapınma haline dönüştü.

Ejderha yılında doğanlar

Ejderha yılında doğan bir insan genellikle hevesli olur, macera ve romantik yaşamı sever. Bunun yanı sıra sakin olabilir, sıradan görüşlere kapılmaz.

Ejderha burçlu olan birisinin yüreği geniş deniz gibi tahmin edilmez, normalde tembel görünüyor, gün boyunca TV izliyor ve kendi davranışını uygunsuz görmüyor. Ancak kalktıktan sonra hemen hareket eder ve başkalarından daha aktif ve hevesli olur.

Ejderha yılında dünyaya gelen bir kişi düşçü eğilimler gösterir, kendi rüyasını gerçekleştirmek için aktif olur. Ancak zorluklarla karşılaşınca hevesini yitirir ve devam etmeyi istemeyebilir. Bu nedenle ejderha yılında doğan bir kişi uzun zaman ofiste çalışmak yerine daha serbest çalışma tarzını tercih etmelidir.

Ejderha yılında doğan bir kişi doğuştan itibarlı olur, hiçbir şeyden korkmaz, kendi kaderini ilgilendiren şeyleri en çok ve en doğru şekilde algılayabilir. Bu sıra dışı özellikler ejderha burcundan olan birinin duygusal yaşamına yararlı olur.

Eğer burcu ejderha olan birisi sizin hayatınızda önemli bir yer tutuyor ancak taleplerinize pek önem vermiyorsa, size bir tavsiyemiz var: Ağlamak. Bu etkili olur, gözyaşları onun taş gibi sert olan yüreğini yumuşatabilir, çünkü o duygusal bir kişidir.

Ejderha yılında doğan kişi genellikle şanslıdır, şans konusunda 35 yaşından sonra bir durgunluk olabilir, ancak pek engel oluşturmaz ve bu darboğazdan sonra daha güçlü bir gelişim ve başarı elde edilir.

Genel olarak, ejderha yılında doğan bir kişi etrafına güçlü bir şekilde uyum sağlar, akıllı, hızlı hareketli, değişim sever, konuşkan, çeşitli alanlarda yetenekli, kompozisyon ve dil konusunda çok becerikli, modayı hisseder, güçlü bir saygınlığı söz konusudur. Kolayca varlıklara sahip olur, ancak parayı kendi hayatının en yüksek hedefini gerçekleştirmenin bir yöntemi olarak görür. Eğer parayı hayatının en yüksek hedefi olarak görürse, en zenginler arasında yer alabilir. Kendi inisiyatifiyle başkasını sever, çoğu zaman terk eden taraf odur.

Bayram trafiği

Geleneksel Bahar Bayramı için bayram trafiği 26 Ocak’ta başladı. 40 günlük sürecin ilk gününde Çin genelinde yapılan seyahat sayısı 2023 yılının aynı dönemine göre yüzde 20 artarak, 189 milyon 352 bini geçti. Bayramın ilk gününde toplam yolcu sayısı yüzde 24 artarak 194 milyon 500 bini buldu.

Bayram trafiği, 5 Mart’a kadar sürecek ve toplam seyahat sayısının rekor kırarak 9 milyara ulaşması bekleniyor.

Bayramın renkli kutlama etkinlikleri

Bayramın önemli bir etkinliği, bayramlaşmadır. Bayramın ilk günü gençler anne babalarının bayramını kutlarken, anne babalar henüz evlenmemiş çocuklarına ve torunlarına Hong Bao(bahşiş konulan kırmızı zarf) verir. Evlenmiş bir kadın bayramın ikinci gününde kocasıyla anne babasının evine döner, birlikte bayramı kutlar.

Bayramda aile buluşmasında olmaz olmaz bir şey, zengin bir sofra hazırlamak. Her öğünde mutlaka balık ve et bulundurulmalı, balık kelimesi “fazla” anlamındaki “Yü” ile eş sesli olduğu için aile varlığının bir simgesi olarak görülüyor. Tarihte maddi durumu iyi olmayan bir aile bile bayramın arife günündeki akşam yemeği ve bayramın sabahında bir balık yemeği hazırlamaya çalışırdı. Bugün zengin malzemelere sahip bir dünyada yaşıyoruz, ama balığın manevi anlamı korunuyor.

Bayramdaki eğlencelerden biri, sinemaya gitmek. Bayramda beyaz perdeye giren filmlerin bilet satışı çoktan 100 milyon yuanı geçti. Ejderha konulu özel sergi, sanat sergisi, tarihi eserler sergisi, Çin’de bulunan yabancılar için özellikle hazırlanan kültür etkinliği vs. insanlara zengin bir kültürel ziyafet sunuyor.

İstenen her yemek bulunabildiği için insanlar bayramda kolayca kilo alabilir. Özellikle form tutmak isteyenler, 1 haftalık “bayramda 5 kilo almak”tan korkuyor. Bunun üzerine Çin’in birçok yerinde fitnes merkezleri açık duruyor. Shanghai kentinde bayram sırasında 20’den fazla spor yarışması düzenleniyor. Başkent Beijing’de bu kış mevsiminde birkaç kez kar yağdı ve 2022 yılında düzenlenen Kış Olimpiyat Spor Oyunları’nın etkisiyle buz ve kar sporuna olan ilgi sürüyor, göl ve nehirler buz pateni ve diğer eğlence etkinliklerinin alanına dönüşmüştür.

Ejderha bileşenini içeren ürünler tüketim piyasasında rağbet görüyor

Ejderha, Çin geleneksel kültürünün en eski ve bugün halâ canlı olan işaretlerinden biridir. Eskiden önemli bir manevi simge olan ejderha, bugün sıradan insanların günlük yaşamına girmiştir. Ejderha bileşenini içeren ürünler Çin’in tüketim piyasasında rağbet görüyor.

Çin’in en meşhur içkisi olan Maotai, Ejderha Yılı için ejder desenli özel şişeleri piyasaya sürdü. Starbucks, Coca Cola ve Wang Laoji gibi meşrubat sektöründeki liderler de kendi özel ürünlerini çıkardı. Çin geleneksel kültüründe ejderha huzur, şans ve saygınlığı temsil ediyor. Ejderha desenli tasarım, huzur, mutluluk ve sağlık dileğini sergiliyor. Tasarıma yansıyan ejderha unsuru, çok sayıda tüketicilerin dikkatini çekiyor ve satın almaya teşvik ediyor.

Vize kolaylığı

Çin ile Singapur arasında 25 Ocak’ta imzalanan ve Bahar Bayramı’ndan önceki günde yürürlüğe giren vize muafiyeti anlaşması, Bahar Bayramı’nı kutlayan iki ülkenin halkları için büyük bir hediye olarak görülüyor. Singapur, Çinli turistlerin favori destinasyonlarından biridir. Vize anlaşması, her iki ülkeden umuma mahsus pasaport sahiplerine 30 günlük vize muafiyeti sağlıyor.

28 Ocak’ta Tayland ile Çin arasında imzalanan anlaşmaya göre, 1 Mart’tan itibaren iki ülkedeki umuma mahsus pasaport sahipleri karşılıklı vize muafiyetinden faydalanacak.

Bundan önce, Malezya, 1 Aralık 2023’te Çinli turistlere 30 günlük vize muafiyeti tanındı.

Söz konusu vize muafiyeti anlaşmaları sayesinde Çinli turistlerin Singapur, Malezya ve Tayland’a seyahat rezervasyonları büyük ölçüde arttı.

Şimdiye kadar, Çin, Tayland, Singapur ve Birleşik Arap Emirlikleri dahil 23 ülkeyle kapsamlı vize muafiyeti sağlıyor, 60’tan fazla ülke ve bölge, Çin vatandaşlarına vize muafiyeti veya iniş vizesi uyguluyor, 44 ülkeyle vize kolaylığı anlaşması imzalanmıştır.

Bahar Bayramı sırasında Çin’de, Güneydoğu Asya ülkelerinde ve Çinlilerin yaşadıkları diğer ülkelerde Liu Dehua’nın (Andy Lau) ilk kez 2005 yılında söylediği Gong Xi Fa Cai (“Zenginlik Dileği” anlamına gelen Çin’in en bilinen bayram şarkısı) şarkısı her yerde duyuluyor. Yeni yıl tebriklerini ileten bu şarkı, Çin vatandaşları tarafından bayramın fon müziği olarak tanımlanıyor ve insanlar her yıl bu şarkıyı dinlemezlerse bayramda bir eksiklik olduğunu hissettiriyor. Havai fişekler, davul ve çan gibi çalgıların eşliğinde başlayan şarkı, hemen insanlara neşe ve mutluluk getiriyor.

  Hibya Haber Ajansı